banners

Retrospectiva ediției a 5-a a Cupei Unirii, 22 aprilie 2017, Chișinău

sâmbătă, 29 aprilie 2017, ora 14:36. Publicat de Cristian C.

Cupa Unirii din acest an a fost una dintre cele mai dificil de organizat ediții de până acum, având în vedere condițiile meteo care au surprins atât Basarabia cât și anumite zone din dreapta Prutului. Chiar dacă deplasările celor opt echipe din dreapta Prutului au fost foarte dificile, unele echipe făcând și 20 de ore pe drum, din cauza traficului anevoios și a vămilor blocate, am reușit să organizăm cu succes și în acest an Cupa Unirii.

Ar mai fi de menționat că la ora stabilită pentru începutul evenimentului terenul închiriat inițial era impracticabil și s-a reușit mutarea turneului pe terenurile de la Buiucani-Sculeanca, unde, chiar dacă s-a început cu o întârziere de trei ore, am reușit să ne încadrăm într-un timp decent. La ediția din acest an au fost prezente aproximativ 300 de persoane, creându-se o atmosferă sportiv-unionistă, unde nu au lipsit cântecele, mesajele unioniste și un fotbal de calitate.

Vă prezentăm mai jos rezultatele ediției a 5-a a Cupei Unirii:

Grupa A
1. Clubul Studentilor Liberali 7p
2. Peluza Nord Iasi 7p
3. Noua Legiune 3p
4. Peluza Sud Petrosani 0p

CSL – PN Iasi 0-0
Noua Legiune – PS Petrosani 10-0
CSL – PS Petrosani 11-0
PN Iasi – Noua Legiune 4-2
PS Petrosani – PN Iasi 0-7
CSL – Noua Legiune 2-0

Grupa B
1. Tinerii Moldovei 6p
2. Uniti Sub Tricolor 6p
3. Peluza Nord Vaslui4p
4. Oradea Mare 1p

UST – Oradea Mare 3-0
PN Vaslui – Tinerii Moldovei 2-1
UST – Tinerii Moldovei 1-4
PN Vaslui – Oradea Mare 1-1
Oradea Mare – Tinerii Moldovei 0-5
UST – PN Vaslui 6-0

Grupa C
1. Adjud 7p
2. Ultras Galati 6p
3. Basarabia 1918 4p
4. Plutonul Rapidistilor Basarabeni 0p

Adjud – Ultras Galati 3-2
Basarabia 1918 – PR Basarabeni 3-1
Ultras Galati – Basarabia 1918 4-2
Adjud – PR Basarabeni 7-1
Ultras Galati – PR Basarabeni 3-0
Adjud – Basarabia 1918 2-2

Grupa D
1. Ultras Zimbru 9p
2. Bistrita 6p
3. Liga Suporterilor Stegari 3p
4. Republica Nisporeni 0p

Zimbru – LS Stegari 3-1
Bistrita – Nisporeni 6-1
LS Stegari – Bistrita 1-4
Zimbru – Nisporeni 5-2
Bistrita – Zimbru 2-3
Nisporeni – LS Stegari 2-5

Sferturi de finala

Clubul Studentilor Liberali – Uniti Sub Tricolor 1-2
Peluza Nord Iasi – Tinerii Moldovei 3-3 (3-4p)
Adjud – Bistrita 7-2
Ultras Galati – Ultras Zimbru 1-1 (3-4p)

Semifinale

Adjud – Uniti Sub Tricolor 4-2
Tinerii Moldovei – Ultras Zimbru 0-2

Finala

Adjud – Ultras Zimbru 6-0

Imagini:

Credit: Adrian Brătoiu (mai multe imagini aici)

Credit: Simona Țîru (mai multe imagini aici)

Credit: Coralia Leahu

18156484_1437930602925997_5227156943448811151_o 18121550_1437933289592395_2695593782009127043_o 18209033_1437942652924792_6724041354710668112_o 18192503_1437983936253997_2345704362247028233_o 18208920_1438050692913988_8097694981403512083_o 18121525_1438009726251418_5477229680247636282_o

18156703_1305617946158972_3841761983163268694_o

 18238156_1437997722919285_9019025415321033676_o 18121984_1437932362925821_7065628933124740732_o 18216872_1305919379462859_6046415879555579873_o 18155882_1305924259462371_8852950150393349588_o

Lasă un răspuns

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRomanianRussianSpanish
coming soon